10 tipov ako vybrať bicykel pre seniorov
Pridané: 4.12.2020 16:03:09
04 December 2020
Aj vymáte starú mamu, tetu, mamu, prípadne dedka či strýka v rokoch, ktorí aj napriek vyššiemu veku nechcú len sedieť doma pri televízore? Výborne, podporte ich v zdravom pohybe a umožnite im zvládať záľuby a povinnosti rýchlejšie a pohodlnejšie. Nakupovanie, chodenie na záhradku či návštevy priateľov sú vďaka vhodne zvolenému bicyklu ešte príťažlivejšie. Vybrať správny bicykel pre seniora však nemusí byť jednoduché. Preto sme zozbierali tipy, ako to zvládnuť ľahko a bez problémov.
Bicyklovanie prináša seniorom viaceré pozitíva
• Odborníci z Harvardskej Univerzity uviedli, že pravidelné bicyklovanie je prospešné pri vykonávaní každodenných činností, ako je chodenie po schodoch, státie a chôdza, pretože posilňuje kosti a svaly.
• Nezaťažuje kĺby.
• Stimuluje uvoľňovanie endorfínov, teda hormónov, ktoré pomáhajú zlepšovať náladu.
• Znižuje riziko vzniku ochorení, ako je roztrúsená skleróza, Alzheimerova choroba či zhoršenie kognitívnych schopností.
1. Zvážte, čo starší človek naozaj potrebuje
Všetci vieme, že jazda na bicykli je obzvlášť vhodná pre ľudí, ktorí trpia nadváhou alebo artrózou - degeneratívnym ochorením kĺbov nezápalového pôvodu. Navyše oveľa menej namáha bedrové kĺby a kolená ako napríklad chôdza. Do úvahy však treba zobrať nielen zdravotný stav, ale aj celkovú kondíciu seniora. Kým niekto bude spokojný s tradičným typom bicykla so zníženým rámom, iný bude za vhodnejší považovať elektrobicykel. Klasický bicykel totiž šetrí kolená, kým elektrobicykel šetrí aj energiu.
2. Zamerajte sa na správny rám
Prvá vec, ktorú by ste mali vziať do úvahy, je materiál použitý na rám bicykla. Vyberte si niečo ľahké, aby ste sa s ním ľahko pohybovali, ale zároveň dosť ťažké, aby ste boli pri jazde stabilní. Ľahké, ale zároveň odolné materiály sú ideálne na bicyklovanie na rôznych povrchoch a terénoch.
Starší ľudia obyčajne mávajú problémy s kĺbami, čo sa prejavuje aj na sťaženom dvíhaní nôh a nasadaní na bicykel. Preto odporúčame najmä varianty so špeciálne upraveným (zníženým) rámom pre čo najľahšie nasadanie. Práve také modely, medzi nimi napríklad Liberty COMFY so zohnutou spodnou rúrou, sa budú najlepšie hodiť pre tých, pre ktorých by bol klasický rám príliš vysoký.
3. Vyberte si správne riadidlá
Ďalšia vec, ktorú by ste mali brať do úvahy, je výška a dizajn riadidiel. Nesprávna voľba totiž môže spôsobiť bolesti a napätie na krku, chrbte i zápästiach. Pre seniorov odporúčame vybrať bicykel s dostatočne vysokými riadidlami, ktoré bránia hrbeniu sa alebo naťahovaniu. Pri dlhších jazdách navyše udržuje zápästia a dolnú časť chrbta uvoľnenú a bez bolesti.
Vhodné sú i textúrované úchyty na riadidlách z príjemných priľnavých materiálov, ako je napríklad koža, aby ste zabránili šmýkaniu, pľuzgierom alebo bolestiam a únave rúk. Uistite sa, že dizajn je primerane jednoduchý, aby nezasahoval do správneho umiestnenia rúk.
4. Všímajte si komfortnosť sedadla
Sedadlo by malo byť široké a pohodlné. Polstrované sedadlo umožní oveľa príjemnejšiu jazdu, zatiaľ čo nepohodlné sedadlo by mohlo seniora odradiť od ďalších jázd. Preto skôr, ako sa pre bicykel pre seniora definitívne rozhodnete, vyskúšajte si, ako sa na bicykli sedí a či sa pritom cítite dostatočne komfortne.
5. Neprehliadnite podporné funkcie bicykla
Na bicykel by sa malo dať ľahko vysadnúť a počas celej jazdy by sa mal cyklista cítiť príjemne a pohodlne. Samotný bicykel by mal poskytovať chrbtici dostatočnú oporu a umožňovať, aby nohy v pedáloch držali stabilne a počas šliapania sa neskĺzavali.
6. Uistite sa, že jazda na bicykli je hladká a plynulá
Popri pohodlí je nevyhnutná aj plynulosť jazdy. Neohrabaná, trhaná jazda je bolestivá najmä pre kolená a navyše ich môže poškodiť. Ak je to možné, vyskúšajte si jazdu na bicykli ešte pred jeho kúpou a overte si, či ste s výsledkom naozaj spokojní.
7. Nezabudnite na vybavenie
Vaši najbližší určite ocenia aj vybavenie, ako je nosič, zvonček, stojan, zámka, odrazky, predný alebo zadný košík na bicykel alebo LED osvetlenie. Samozrejmosťou sú aj blatníky, ktoré ochránia oblečenie a tvár cyklistov pred prípadným blatom a vodou.
8. Uprednostnite bicykel s ľahkou údržbou
Je potrebné si uvedomiť, že starší ľudia nemajú veľa sily ani chuti venovať sa zdĺhavej starostlivosti o svoj bicykel. Samozrejme, česť výnimkám. Pokiaľ sa teda nerozhodnete, že pravidelnú údržbu bicykla vezmete na seba, nevyberajte zbytočne taký, ktorý je z tohto pohľadu nadmerne náročný.
9. Premyslite si kúpu elektrobicykla
Ak nechcete, aby sa vaša teta, mama alebo ujo pri jazde zbytočne umorili, pouvažujte nad možnosťou kúpy trojkolky alebo elektrobicykla. Nielen, že na ňom zájdu oveľa ďalej, ale navyše to zvládnu s úsmevom a takmer bez námahy. Elektrobicykle, rovnako ako klasické bicykle, sa dajú kúpiť aj vo forme modelu so zníženým rámom.
10. Dôležitá je i správna pozícia jazdca pri bicyklovaní
Rôzne druhy bicyklov majú rôzne ideálne jazdné polohy. Napríklad dizajn cestného bicykla je skôr prispôsobený na rýchlosť než napohodlie.V prípade bicyklov pre seniorov je však prioritou zachovanie prirodzenej, ergonomickej a vzpriamenej polohy pri jazde. Toto je najbezpečnejšia a najpohodlnejšia poloha, ktorá zmierňuje prípadné bolesti chrbta, odľahčuje tlak na kĺby a podporuje správne držanie tela.