5 mýtov o stravovaní cyklistov
Pridané: 26.3.2020 07:53:46
26 Marec 2020
Značky
Či už vyrážate na bicykli len tak pre zábavu, alebo sa vydávate na intenzívnu športovú jazdu, správna výživa je vždy nevyhnutnosťou. O jedle a stravovaní koluje neuveriteľne veľa zaručených odporúčaní, a samozrejme aj mýtov. My sme sa na ne bližšie pozreli a prinášame vám niekoľko z nich.
1. Pred tréningom na bicykli nejedzte
Mnohokrát sa môžeme dočítať, že najlepší a najefektívnejší tréning na chudnutie je pri pohybe nalačno. Tento systém trénovania môže fungovať iba u malej časti ľudí a pri dobre stráženom kalorickom príjme i výdaji, alebo pri vytrvalostných tréningoch s nižšou intenzitou na zlepšenie spaľovania tukov.
Cyklistika je energeticky veľmi náročná činnosť a intenzívna práca svalov vyžaduje veľký prísun energie. Môžete byť veľmi dobre oddýchnutí, ale pokiaľ si sadnete nalačno na bicykel, nikdy nepodáte dobrý výkon.Na udržanie energetických rezerv nevynechávajte raňajky, desiatu, či obed a samozrejme jedlo pred tréningom. Ráno pred jazdou si doprajte cereálie s nižším glykemickým indexom, napríklad ovsené vločky. Sú ľahké i výživné a poskytnú dlhodobejšiu energiu s pomalým uvoľňovaním.
2. Vypitepočas jazdy veľa vody
Samozrejme bez vody to nejde. Ľudské telo je z 50 až 60 % tvorené vodou. Na kvalitný výkon preto okrem energie je potrebné dostatočné množstvo vody. Nesnažte sa však do seba naliať veľa vody a naraz, aby ste boli dostatočne hydratovaný. Na hydratáciu organizmu by ste mali myslieť už deň dopredu a nie tesne pred jazdou alebo počas nej.Počas jazdy je ideálne dopriať si každých niekoľko minút dúšok vody.
No a na bežnú krátku jazdu postačí aj čistá voda. Prípustné množstvo sa pohybuje v rozmedzí od 500 – 1 000 ml za hodinu, samozrejme to závisí od podmienok, či vašej postavy.
Pokiaľ sa však chystáte na dlhšie trvajúcu jazdu, samotná voda nestačí. Z tela sa postupne stráca aj veľké množstvo horčíka, sodíka a ďalších iontov. Preto okrem čistej vody, ktorá udržiava dostatočnú hydratáciu je nevyhnutné počas dlhej jazdy dopĺňať aj minerálne látky. Napríklad sa odporúča pripraviť si iontový nápoj. Iontové nápoje obsahujú všetky dôležité minerály ako je sodík, draslík, horčík či chlór. Netreba to však s príjmom iontov preháňať a pri príprave takéhoto nápoja sa treba riadiť návodom od výrobcu.
3. Počas jazdy na bicykli nejedzte
S týmto výrokom sme sa už stretli nejeden raz a to hlavne od staršej generácie.Jasné počas krátkeho výletu na bicykli nepotrebujete dopĺňať energiu v podobe jedla. Príjem energie počas jazdy na bicykli treba prispôsobiť intenzite výjazdu a jeho dĺžke. Pokiaľ sa vydáte na trasu trvajúcu dlhšie než 2 hodiny, už po nich sa vaše glykogénové zásoby rovnajú takmer nule. Preto pri dlhších výjazdoch nepodceňujte doplňovanie energie.
Čo sa týka jedla, nemalo by sa to s ním preháňať, pretože rovnako ako nedostatok jedla aj príliš veľa nevhodného jedla ovplyvní výkon. Zabudnite na párok v rožku či hamburger. Na rýchle doplnenie energie rovnako tak nepomôže ani pečivo či iné bežné jedlo, telu totiž bude trvať, pokým získa z takéhoto jedla energiu. Energia by mala byť prijímaná počas jazdy pohodlne, skvelé sú energetické tyčinky a gély, ktoré obsahujú zmes jednoduchých cukrov. Rovnako dobré je mať poruke napríklad banán.
4. Neskoro večer pred jazdou nejedzte
Toto tvrdenie sa stalo akýmsi pravidelným odporúčaním, že človek by nemal neskoro večer jesť. Niektorým ľuďom sa totiž horšie zaspáva s plným žalúdkom, pretože telo je zaťažené spracovávaním skonzumovanej potravy.
Lenže aj tento mýtus má však svoje ale. Je rozdiel, či sa pravidelne stravujete a jete menšie porcie počas celého dňa a samozrejme si dáte malú porciu jedla aj neskoršie večer. Ako keď celý deň nemáte kedy sa poriadne najesť a večer chcete všetko dobehnúť a tak si dáte neskoro večer riadnu porciu jedla. Telo lepšie spracuje dve menšie jedlá ako jedno veľké. Pri pravidelnej a vyváženej strave telo potom funguje efektívnejšie.
Posledné jedlo, hoc aj o siedmej večer by malo obsahovať bielkoviny, ktoré sa pomaly vstrebávajú, napríklad kaseín. Ten nájdete napríklad v mlieku, jogurtoch, syroch, cottage cheese či v cestovinách.
5. Doprajte si vysoký príjem proteínov
Proteíny patria v poslednej dobe k najobľúbenejším výživovým doplnok. Telo totiž potrebuje na regeneráciu a budovanie svalovej hmoty takéto bielkoviny. Niektorí výrobcova však tvrdia, že na budovanie svalovej hmoty potrebuje človek prijať 3 gramy bielkovín denne na 1 kg telesnej váhy. 75-kilový človek by podľa tohto mal prijať 225 gramov bielkovín. Ak by ste to chceli prijať v bežnej strave, tak by ste museli zjesť denne cez 2,6 kg jogurtu, čo je nepredstaviteľné.
Odporúčané sú však v skutočnosti len 1,4 g bielkovín na 1 kg telesnej váhy. Teda 75-kilovému vytrvalostnému športovcovi postačí 105 g bielkovín, čo sa dá dosiahnuť aj zdravým stravovaním.
Rada na záver: Kvalitný výkon na bicykli nie je závislý len od vašej tréningovej prípravy. Veľmi dôležitými sa stávajú kvalitná výživa či príjem tekutín nielen počas výjazdu na bicykli, ale aj pred ním alebo aj po ňom. O tom viac však v našom niektorom z budúcich článkov.