Aj na bicykli nezabúdajte na správny pitný režim
Pridané: 8.10.2020 15:55:38
08 Október 2020
O dodržiavaní pitného režimu počúvame odvšadiaľ, najmä v horúcich letných dňoch. Prijímať dostatočné množstvo tekutín je však rovnako dôležité, aj keď je pod mrakom. O to viac, ak sa vonku pohybujete na dvoch kolesách. Čo všetko by mali cyklisti robiť, aby predišli dehydratácii?
Pite s predstihom
Ak telo bude dostatočne hydratované zvnútra už pred športovým výkonom, šliapanie do pedálov vám pôjde omnoho ľahšie. Hltať vodu pár minút pred štartom sa však nevypláca. Na príjem tekutín myslite už deň vopred a pite priebežne.
Zanedbávať by ste pred vysadnutím na bicykel nemali ani energetické zásoby. Čo jesť, respektíve nejesť pred, počas a po tréningu sa dozviete v predošlom článku: 5 mýtov o stravovaní cyklistov.
Pripravte si zásoby
Bez vody na cyklovýlet či dlhšie trasy vyrazí len málokto. Avšak, najmä rekreačným cyklistom sa často stáva, že svoju spotrebu zle odhadnú. Prinajlepšom po ceste natrafia na zdroj vody alebo bufet s občerstvením. No ak ten nablízku nie je, v posledných kilometroch im nezostáva nič iné, než prevracať prázdnu cyklistickú fľašu hore dnom v zúfalej snahe dostať z nej posledné kvapky.
Vyhnúť sa suchu v ústach je pritom úplne jednoduché – zbaľte si tekutiny navyše a nezabudnite sa poistiť aj proti hladu. Vydanú energiu rýchlo doplnia kvalitné výživové doplnky, napríklad v podobe chutných tyčiniek a gélov.
Nebicyklujte nasucho
Bicykel, na rozdiel od iného športového náčinia, je plne vybavený na to, aby ste mohli tekutiny priebežne dopĺňať počas jazdy. Pri iných aktivitách je jedinou možnosťou voda pribalená v batohu, pričom dva litre tekutín na chrbte vedia znepríjemniť tréning najmä bežcom.
Cyklisti však majú k dispozícii aj praktické držiaky a košíky na fľaše, vďaka ktorým majú vodu kedykoľvek po ruke. Piť by ste mali po malých dúškoch aspoň každých 20 – 30 minút, v prípade väčšej námahy a nadmerného potenia aj častejšie. Optimálne množstvo tekutín prijatých za hodinu cyklistického tréningu sa tak pohybuje od 0,5 – 1 litra, v závislosti od výkonu a stavby tela.
Dopĺňajte minerálne látky
Tí skúsenejší vedia, že voda pri intenzívnom tréningu nestačí. Naše telo totiž pri fyzickej záťaži nespotrebúva a nevylučuje iba vodu, ale aj značné dávky soli, horčíka, sodíka, draslíka a cukrov. Ich vyčerpané zásoby môžu za vyčerpaný organizmus, ktorý následne bojuje s nízkym tlakom, hmlením pred očami či dokonca malátnosťou.
Dostatok minerálov zaručia obľúbené izotonické nápoje, ktoré majú vysokú koncentráciu iontov, glukózy a iných potrebných látok. A tie sa na dlhých či náročných trasách športovcom skutočne hodia. Pamätajte však, že iontové nápoje môžu byť súčasťou vášho pitného režimu na bicykli, no nemajú kompletne nahrádzať klasický príjem tekutín. Pre vyváženú hydratáciu ich preto kombinujte s čistou vodou.
Poistite sa na dlhé trasy
S pravidelným pitným režimom u cyklistov je spojená aj vychytávka v podobe batohu s nádržkou. Praktický zásobník býva jeho súčasťou a pojme aj 2 litre vody, ktorú môžete bez problémov usrkávať počas jazdy cez trubičku. Efektívny spôsob ako dodržiavať príjem tekutín bez toho, aby ste museli zastavovať, z bicykla zosadať a z ruksaka či držiaka zakaždým vyberať fľašu.
Vyhýbajte sa ľadovým nápojom
Veľkou chybou je aj hasenie smädu studenými nápojmi. Ak rozhorúčené hrdlo zalejete ľadovou vodou, riskujete nachladnutie dutín či rovno zápaly. Avšak, osvieženie si môžete dopriaťaj bez kociek zamrznutej vody. Optimálnu teplotu poskytne užitočná termofľaša s tepelnou izoláciou, ktorá udržuje nápoj príjemne chladný až na niekoľkých hodín.
Dávať si pozor na správny pitný režim je oveľa ľahšie, než riešenie následkov často podceňovanej dehydratácie. Ktorékoľvek z vyššie uvedených spôsobov využijete na doplnenie tekutín, vaše telo sa vám poďakuje skvelými cyklistickými výkonmi.