Kam na bicykli po Slovensku? Vyberáme najkrajšie cyklotrasy na leto
Pridané: 2.7.2019 22:09:11
02 Júl 2019
Značky
Cykloturistika na Slovensku zažíva v poslednom období veľký rozmach a to nielen kvôli zdravému životnému štýlu, ale aj preto, že mnoho ľudí pracujúcich v sedavom zamestnaní, túži po aktívnom pohybe. Pokiaľ neviete kam na bicykli vyraziť, ponúkame vám podľa nášho názoru, tie najkrajšie cyklotrasy na Slovensku. Keďže je Slovensko veľmi krásne, vybrať tie najkrajšie bolo pre nás dosť náročné.
CykloKorytnička
Pokiaľ hľadáte krásne miesto, kam na bicykli na Slovensku určite vám odporúčame cyklotrasu CykloKorytnička, ktorá vznikla v miestach, kde predtým premával vláčik Korytnička medzi Ružomberkom a kúpeľmi v Korytnici.
Cyklotrasa začína v Ružomberku, odtiaľ prechádza časťami Biely Potok, Jazierce, Podsuchá, Liptovská Osada, Patočiny a Korytnica.
(Autor: Renáta Jaloviarová, Pravda)
Cyklotrasa je zaujímavá tým, že je na nej viacero zaujímavostí a tak si na ňu vyhraďte jeden celý deň. Už po pár kilometroch môžete navštíviť osadu Vlkolínec s farebnými zrubovými domčekmi zapísané do zoznamu UNESCO. V Podsuchej môžete po turistickom chodníku odbočiť k najvyššiemu vodopádu v Národnom parku Nízke Tatry – Brankovskému vodopádu, ktorý padá z výšky 55 metrov. Na konci trasy sa môžete v Korytnici občerstviť minerálnym prameňom, ktorý je liečivý, s vysokým obsahom železa.
Popri trase je osadených 11 informačných tabúľ, ktoré sa nachádzajú v miestach bývalých železničných staníc. Povrch je asfaltový, neskôr je cesta spevnená štrkom, pieskom alebo sú tam betónové panely, či trasa v niektorom úseku prechádza aj lesom. Posledných 1,5 km od bývalej stanice Korytnica do Korytnice vedie po ceste III. triedy s väčším prevýšením.
Základné informácie:
• dĺžka cyklotrasy je 24 km a späť,
• prevýšenie 350 m,
• vhodná je pre trekové a horské bicykle,
• náročnosť – rekreačná, vhodná aj pre rodiny s deťmi.
Bátoričkincyklookruh
Ďalšou možnosťou kam na bicykli na Slovensku sa ponúka Bátoričkin cyklookruh. Je veľmi dobre značený cykloznačkami, takže tu nemôžete zablúdiť.
Cyklotrasa začína v obci Podolí, ktorá je zaujímavá vďaka Parku miniatúr. Môžete sa tam pokochať viac ako 80 modelmi hradov, zámkov, kostolíkov i rodných domov významných osobností. Expozícia sa nachádza pod holým nebom a tak môžete pokojne tlačiť svoj bicykel vedľa seba.
(Autor: Tatiana Michalková, Pravda)
Cyklookruh prechádza kopanicami s pár domčekmi a po niekoľkých kilometroch sa pred vami otvorí nádherný pohľad na zrúcaninu Čachtického hradu stojacu na kopci nad obcou Višňové. Cesta neskôr vedie lesom z obce Višňové do Čachtíc, až priamo pod zrúcaninu hradu. Aj keď vstup na Bátoričkin hrad je zakázaný, neobídete také historické objekty, akými sú tajomné čachtické chodby – Bátoričkino podzemie.
Ďalšou zastávkou je Draškovičovský kaštieľ zo 17. storočia, kde sa nachádza aj expozícia historických zbraní, odevov a šperkov.
Základné informácie:
• celková dĺžka cyklotrasy – 25 km,
• prevýšenie 351 metra,
• vhodná skôr pre horský bicykel, ale dá sa zvládnuť aj na cestnom bicykli,
• náročnosť – rekreačná, trať väčšinou s asfaltovým povrchom.
Belianska cyklotrasa
Medzi najkrajšie cyklotrasy na Slovensku, čo sa týka okolia a prírody patrí určite Belianska cyklotrasa. Spája podtatranskú obec Spišská Belá s Tatranskou Kotlinou. Ponúka nádherné scenérie a výhľady na Belianske Tatry.
Keďže na nej nenájdete veľké stúpanie, je skvelá aj pre menších cyklistov alebo pre rodičov na bicykli s detským vozíkom. Pokiaľ hľadáte miesto kam na bicykli so svojími ratolesťami, Belianska cyklotrasa je skvelou voľbou. Popri nej nájdete prístrešky s lavičkami, kde sa môžete občerstviť a oddýchnuť si v tieni. V Tatranskej kotline môžete navštíviť Beliansku jaskyňu a potom sa vrátiť späť. Rodinky s deťmi sa môžu zastaviť na detskom ihrisku, ktorý sa nachádza v okolí Belianskeho rybníka.
Základné informácie:
• dĺžka trate 9 km,
• takmer bez prevýšení,
• náročnosť – jednoduchá a krátka trasa,
• vhodná pre krosové, trekingové bicykle aj obyčajné detské bicykle.
Cyklotrasa popri Váhu
Pokiaľ obľubujete historické pamiatky, nemusíte dlho rozmýšľať, kam na bicykli na Slovensku. Cyklotrasa okolo žilinskej časti Váhu sa nazýva aj hradná cyklotrasa. Spoznáte na nej tri stredoveké hrady, a to Budatín, Strečno a Starhrad.
Ide o komfortnú trasu, je dostatočne široká, výborne značená a jej povrch je zväčša asfaltový. Nechýbajú na nej odpočívadlá s informáciami a kopíruje trasu popri koryte Váhu a vyhýba sa hlavným cestám.
Prvou zastávkou je Budatínsky hrad s rozsiahlym parkom. Pokiaľ chcete navštíviť hrad, svoj bicykel môžete zamknúť v cyklostojane. V hradnom areáli je prístupná kaplnka, hradná veža s vyhliadkou a expozícia drotárstva.
Cyklochodník prechádza aj okolo Areálu vodných športov, nachádza sa tu detské ihrisko i skatepark. Dostanete sa tak k stredovekému hradu Strečno, ktorý je otvorený a je možné ho navštíviť. Do Nezbudskej Lúčky sa môžete dostať cez most alebo môžete využiť dobrodružnejší spôsob – kompu. Ďalej môžete pokračovať po trase ku Starhradu, alebo sa môžete vrátiť naspäť. Ale nezabudnite, ažStarhrad ukáže najkrajší výhľad na okolie, aký ste kedy videli. Ponúka výhľad na Domašínsky meander, ktorý vyzerá ako obrovský riečny oblúk v podobe písmena U.
Základné informácie:
• dĺžka cyklotrasy 33 km + 4 km na hrad Starhrad,
• cyklotrasa zväčša po rovine,
• 28 km trasy je asfalt a zvyšok je makadamový,
• bicykle: horské a trekové,
• vhodná aj pre rodiny s deťmi.
Náš tip: Pokiaľ bývate v Bratislave alebo bratislavskom kraji, prečítajte si naše tipy na cyklotrasy v Bratislave a jej okolí.