Najčastejšie chyby pri bicyklovaní
Pridané: 28.1.2020 22:16:23
28 Január 2020
Cyklistika je jedným s najrozšírenejších a najobľúbenejších športov. Pomáha zdokonaľovať kondíciu, zlepšuje zdravie a je vhodná pre každého, bez rozdielu veku. Začať s ňou môžete v podstate kedykoľvek a v akomkoľvek ročnom období. Odporúča sa však vyhnúť niektorým častým chybám, ktoré nerobia iba začiatočníci. Ktoré to sú?
1. Jazda bez kontroly bicykla
Pred prvou jazdou je potrebné skontrolovať si bicykel v servise. Hlavne vtedy, pokiaľ ste bicykel vytiahli prvýkrát po niekoľkých rokoch alebo po zimnej sezóne. Aj keď máte bicykel v bezchybnom stave, skontrolujte kolesá, či sú nafúkané, reťaz naolejovaná a podobne. Na jazdu sa odporúča zobrať si so sebou základné náradie na opravu.
Počas jazdy sa vám zíde:
⦁ náhradná duša (lepenie),
⦁ montážna páka,
⦁ minináradie s nitovačom,
⦁ pumpa,
⦁ a náhradné záplaty.
To vám určite postačí na väčšinu problémov, ktoré vás môžu zastihnúť na ceste. Všetko toto náradie ľahko zbalíte do batoha alebo do taštičky, ktorú pripevníte na bicykel.
2. Nesprávne nastavený bicykel
Najčastejšou chybou pri bicyklovaní je zlé nastavenie samotného bicykla. Bicykel treba nastaviť tak, aby bicyklovanie bolo komfortné. Výšku sedla treba dať do takej výšky, aby nohy pri šliapaní ostávali v miernom uhle. Ak sedíte na bicykli a nohu máte položenú na pedáli, ktorý je dole, mali by ste sa ho bez problémov dotknúť pätou. V prípade, že budete mať sedlo príliš nízko, môžu vás páliť stehná, no a pri príliš vysokom sedle sa budete musieť hrbiť, čo spôsobí bolesti chrbtice.
Po výške je nemenej dôležitý aj sklon sedla. Pokiaľ budete mať sedlo sklopené špičkou dole, budete sa z neho šmýkať. Na rekreačné bicyklovanie je dobré dať sedlo do rovnobežnej roviny so zemou.
Taktiež si prispôsobte riadidlá. Ideálne je nastaviť ich do rovnakej výšky ako sedlo, prípadne nižšie o pár centimetrov. Pokiaľ nechcete závodný bicykel, na ktorom je celé telo vo väčšom náklone, dajte riadidlá do takej polohy, aby trup dosahoval náklon len mierne dopredu, a to okolo 20 stupňov. V takejto polohe vás chrbát bolieť nebude. Pretekári si dávajú riadidlá oveľa nižšie ako sedlo, no najdôležitejšie je, aby poloha na bicykli bola pre vás pohodlná.
3. Precenenie svojich schopností
Cyklistika je pomerne náročný šport. Preto nepreceňujte svoje schopnosti a nezabúdajte, že je potrebné záťaž zvyšovať postupne. Na začiatku sa odporúča začínať s krátkou traťou a vypracovať sa postupne. Môžete začať bicyklovať sám alebo s tými, ktorí taktiež iba začínajú. Určite nie je namieste už po pár dňoch či týždňoch bicyklovania vydať sa so skupinou vytrénovaných cyklistov na dlhú túru. Jednak im už po pár kilometroch nebudete stačiť, a ak aj áno, na druhý deň sa vám to vypomstí v podobe riadnej svalovice. To vás môže demotivovať a na bicyklovanie môžete zanevrieť. Týka sa to nielen začínajúcich cyklistov, ale aj tých, ktorí dlho nesedeli na bicykli.
4. Neprimerané brzdenie
Pri bicyklovaní je potrebné vedieť správne brzdiť. Prudké brzdenie na poslednú chvíľu je tým najlepším spôsobom ako si na bicykli ublížiť. Pri bicyklovaní je potrebné vedieť predvídať a hlavne na šmykľavom povrchu byť opatrní. To znamená v prípade potreby začať už brzdiť zavčasu, plynule a zľahka. Napríklad pri vchádzaní do prudkej zákruty, je potrebné si pribrzdiť ešte pred vjazdom do zákruty. Nikdy nebrzdite naplno, pretože sa vám môžu zablokovať kolesá, prejdete do šmyku a bicykel sa stane neovládateľným.
Súčasne používajte prednú i zadnú brzdu. Síce je brzdenie prednou brzdou účinnejšie, ale ľahko sa vám zablokuje koleso a spadnete. Naopak pri brzdení zadnou brzdou môžete dostať šmyk na zadnom kolese, ale ten ľahšie ustojíte.
5. Viacerí cyklisti vedľa seba
Určite sa to stáva aj pravidelným cyklistom. Pri cyklotúre sa priatelia chcú medzi sebou porozprávať. Je to samozrejme možné na cyklistickom chodníku. Avšak v meste, či po cestách je takéto niečo nemysliteľné a samozrejme zakázané. Cyklisti smú jazdiť len jednotlivo za sebou, výnimkou je jazda po cestičke pre cyklistov, kde smú jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov.
6. Pitný režim
Veľmi častou chybou cyklistov je podcenenie príjmu tekutín a vyberú sa na túru bez vody s tým, že idú len na krátku cyklotúru. Avšak aj cyklistika je šport ako každý iný a počas každého športu je potrebné dodržiavať pitný režim. Množstvo prijatých tekutín je u každého človeka individuálny, avšak potrebné je každých 15 minút piť okolo 100 – 200 ml vody, respektíve iných tekutín. Pokiaľ vás čaká dlhšia cyklotúra, zabaľte si so sebou aj niečo malé pod zub, napríklad nejakú energetickú tyčinku. Vďaka tomu predídete úplnému vyčerpaniu energetických zásob.
7. Nevhodné oblečenie
Neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený cyklista. Na bicykli je cyklista vystavený rôznym vrtochom počasia a preto sa treba na cyklotúru dobre pripraviť. Odporúča sa mať v zálohe teplejšie oblečenie, či niečo proti dažďu, aj keď je vonku príjemne teplo. Dnes je na trhu množstvo kvalitného cyklistického oblečenia, len si treba dobre vybrať. Ako sa obliecť na cyklistiku, si môžete prečítať v našom článku, v ktorom sa dozviete viac.
Určite je ešte množstvo chýb, ktoré robia cyklisti, my sme sa však zamerali na tie najčastejšie z nich. Ich elimináciou si cyklistiku viac užijete a stane sa vaším obľúbeným športom.