Pomôžeme vám správne vybrať reťaz na bicykel
Pridané: 5.10.2021 13:34:35
05 Október 2021
Reťaz patrí medzi najviac namáhané časti bicykla a preto sa po určitom čase často opotrebúva a vyťahuje. Pre správny chod bicyklaje potrebné mať ju v dobrej kondícii a zavčasu myslieť na jej výmenu. V dnešnom článku si povieme niečo viac o tom, ako správne vybrať reťaz na bicykel.
Kedy nastáva čas výmeny reťaze
Reťaz na bicykel by sa mala vymieňať približne po najazdení 1200 až 2200 km. Treba však podotknúť, že na horskom bicykli sa reťaz opotrebúva oveľa rýchlejšie, než napríklad na cestnom bicykli. Vyťahaná a opotrebovaná reťaz ničí prevodníky a pastorky a v tom prípade, by sme museli vymeniť nielen reťaz, ale aj tieto komponenty. V konečnom dôsledku by sme tak museli siahnuť hlbšie do vrecka.
Kedy je potrebné vymeniť reťaz za novú zistíte jednoducho pomocou kalibra. Kaliber sa vloží do reťaze, a ak sa tam celý zmestí, výmenu reťaze neodkladajte. Môžete použiť aj posuvné meradlo – šubleru. Na meradle nastavte rozstup 132 mm a zasuňte hroty medzi články napnutej reťaze. Hroty potom roztiahnite tak, ako sa dá. Pokiaľ sa dá posuvné meradlo roztiahnuť na viac ako 132,8 mm, vtedy reťaz vymeňte.
Druhy bicyklových reťazí
Keď už vieme, kedy je potrebné reťaz vymeniť, poďme si povedať niečo bližšie o reťaziach. Každá štandardná reťaz má vzdialenosť medzi čapmi 127 mm, preto aj zuby ozubených kolies sú vyrábané podľa rovnakého štandardu. No ale aj napriek tomu, nie všetky modely reťazí môžete použiť na akýkoľvek bicykel.
Existujú dva druhy reťazí, a to:
• jednorýchlostné reťaze
• viacprevodové reťaze
Jednorýchlostné reťaze
Používajú sa na bicykle s jednou rýchlosťou. Existujú aj bicykle s viacerými prevodmi vo vnútri zadného náboja a aj na ne sa používa jednorýchlostná reťaz. Avšak jednorýchlostné reťaze sa nemôžu používať na bicykle s viacerými prevodmi vzadu. Šírka reťaze v mieste čapu býva okolo 9 mm a často ju môžete nájsť aj pod označením ako 1/8". Pokiaľ potrebujete na svoj bicykel jednoprevodovú reťaz, hľadajte v obchode pod označením 1/2"x1/8". Používajú sa aj širšie reťaze so šírkou 3/16", tie sa však používajú na freestylovýchi BMX bicykloch a majú vyššiu odolnosť.
Viacprevodové reťaze
Používajú na veľkej väčšine bicyklov. Navrhnuté sú tak, aby sa pri riadení pohybovali po pastorkoch bicykla, pomocou prehadzovača. Bežne sa používa ich označenie 3/32". Avšak tento údaj nie je správny, reťaz sa totiž môže líšiť od spomínaného rozmeru. Pri vyberaní reťaze potrebujete vedieť, koľko zadných ozubených koliesok máte. Ak máte vzadu 7 prevodov, je potrebné si vybrať 7-čkovú reťaz a ak 10 prevodov, tak 10-tkovú a podobne. Čím máte vzadu vyšší počet ozubených koliesok, je medzi nimi menšia vzdialenosť a tým je potrebná užšia reťaz.
Niektoré šírky reťaze v mieste čapu:
• 6,7 a 8 zadných ozubených koliesok – 7 mm
• 9 zadných ozubených koliesok – 6,5 až 7 mm
• 10 zadných ozubených koliesok – 6 mm
• 11 zadných ozubených koliesok – 5,5 mm
• 12 ozubených koliesok – 5,3 mm
Viacprevodová reťaz by mala správne fungovať nielen na zadných prevodoch, ale musí byť kompatibilná aj s prednými prevodníkmi, ktoré sú taktiež vyrábané pre daný počet prevodov na zadnej kazete. Viacrýchlostné reťaze majú rôzne nábehové tvarovanie, hlavne na vonkajších článkoch, a to preto, aby zmena prevodov bola bezhlučná a čo najrýchlejšia.
Počet článkov
Každá reťaz má svoju dĺžku stanovenú v počte článkov. Čím ich je samozrejme viac, tým je reťaz dlhšia. Tento počet je vždy uvedený na balení reťaze a uvádza sa v číslach, napríklad 114, 116... Pri kúpe reťaze je v niektorých baleniach pribalená aj spojka, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou na spájanie reťazí. Nie je potrebné žiadne náradie na rozdiel od bežného nitovania reťazí, kedy je potrebný nitovač reťaze a vaša zručnosť.
Rada na záver:
Aby všetko dobre fungovalo, výrobcovia vyrábajú reťaze na bicykel spolu s prevodníkmi, kazetami, či prehadzovačmi ako jeden celok. Preto ak neviete akú reťaz na bicykel vybrať ostaňte pri značke toho výrobcu, od ktorého máte prevodovú zostavu.