Poradíme vám, ako vybrať prilbu na bicykel
Pridané: 22.12.2018 14:13:43
22 December 2018
Značky
Cyklistická prilba by mala byť neoddeliteľnou súčasťou výbavy každého cyklistu. A to nielen preto, že to nariaďuje zákon, aj keď zákony sú na to, aby sa dodržiavali. Kvalitná prilba vám môže v mnohých situáciách zachrániť aj život. Pokiaľ patríte medzi tých, ktorým záleží na svojom zdraví a chcete si zaobstarať novú prilbu, ste tu správne. Poradíme vám, ako vybrať prilbu na bicykel tak, aby vám dobre slúžila.
Prečo je potrebné nosiť cyklistickú prilbu?
Nezáleží na tom, či ste pretekár alebo rekreačný jazdec, bicykel môže dosiahnuť takú rýchlosť, že v prípade pádu môže dôjsť k vážnym, až smrteľným následkom. O tom by vedeli veľa porozprávať všetci lekári, ktorí sa stretli so zranenými po páde z bicykla, pričom nemali na hlave prilbu. Niekedy stačí naozaj len malý úder do hlavy a následky sú katastrofálne.
Cyklistická prilba zmierni následky zranení tým, že vytvorí bariéru medzi hlavou a tvrdou prekážkou. Materiál vo vnútri nej pohltí časť nárazu, takže mozog narazí na lebečnú kosť s menšou intenzitou. Taktiež sily, ktoré sa uvoľnia pri náraze, sa vďaka povrchu prilby rozptýlia na väčšiu plochu a majú tak menšiu intenzitu.
TIP: Nezabudnite na správne nasadenie prilby, a to približne vo vodorovnej polohe, nemala by byť nasadená príliš dozadu ani dopredu.
Ako vybrať cyklistickú prilbu?
1. Zamerajte sa na kvalitu
Nie je dôležitá cena, aj za menej peňazí sa dá kúpiť kvalitná cyklistická prilba. Každá prilba musí byť certifikovaná. Mala by spĺňať technické normy na európskej úrovni. Má mať označenie „CE EN 1078", svetoví výrobcovia majú na prilbách označenie TÜV. Toto sú značky akosti a dokumentujú kvalitu i bezpečnosť prilieb.
2. Správne zvolená veľkosť prilby zabezpečí jej funkčnosť
Najdôležitejšie je, aby cyklistická prilba dobre sedela na hlave. Nemala by byť veľmi voľná a zároveň nikde tlačiť. Veľkosť prilieb sa dá nastavovať kolieskom alebo iným systémom. Po nasadení prilby na hlavu dotiahnite koliesko a hlavou pokývajte zo strany na stranu, predkloňte ju i zakloňte. Pokiaľ prilba dobre sedí, zvolili ste správnu veľkosť. Akú veľkosť potrebujete zistíte tak, že zmeriate obvod hlavy nad ušami krajčírskym metrom. Niektorí výrobcovia uvádzajú veľkosť v centimetroch.
Môžete sa stretnúť aj s písmenkovým označením veľkosti prilieb:
S – 50 až 54 cm
M – 54 až 58 cm
L – 58 až 62 cm
3. Zapínanie prilby je dôležité
Dôležitý je aj systém zapínania. Nesmie tlačiť ani omínať. Keď je remienok zapnutý, tak medzi bradu a remienok majú vojsť maximálne 2 prsty. Kvalitné prilby umožňujú nastavenie dĺžky remienka. Samozrejme, popruhy by nemali byť v kontakte s ušami, aby nerezali.
4. Aký druh cyklistickej prilby potrebujete
Pri výbere prilby je dôležité vedieť, na čo ju budete používať a tak si môžete vybrať rôzne prilby. Každé odvetvie cyklistiky totiž používa iný druh prilieb.
Cyklistické prilby môžeme rozdeliť na kategórie:
• Cestné prilby – určené hlavne na cyklistiku na cestných alebo krosových bicykloch. Sú štíhlejšie ako horské. Konštrukčne je u nich snaha o čo najnižšiu váhu a čo najlepšie odvetrávanie.
• Horské, respektíve MTB prilby– oproti cestným sa líšia prítomnosťou štítu proti slnku, majú robustnejšiu konštrukciu a ich tvar viac kryje zátylok hlavy.
• BMX – majú špecifický dizajn, majú menej vetracích otvorov a viac sa sústreďujú na pevnosť. Chránia zátylok hlavy a sú použiteľné aj na korčuľovanie alebo skateboarding.
• Ostatné cyklistické helmy – napríklad určené na časovku alebo triatlon.
5. Dostatok vetracích otvorov
Okrem ceny by vás malo zaujímať aj kvalitné odvetranie helmy. Oceníte ho hlavne počas horúcich letných dní, kedy môže dôjsť k prehriatiu hlavy. Niektoré modely majú cez vetracie otvory natiahnutú sieťku proti hmyzu.Také uštipnutie osou počas jazdy bicyklom nie je nič príjemné.
6. Hmotnosť prilby
Pri myšlienke ako vybrať prilbu na bicykel, sa zamyslite aj nad jej hmotnosťou. Čím ľahšia, tým lepšie, hlavne pokiaľ plánujete tráviť na bicykli veľa času. Príliš ťažká cyklistická prilba viac namáha krk, čo sa po pár hodinách prejaví nepríjemnou bolesťou.
Váha prilby by nemala byť nikdy na úkor bezpečnosti!
7. Dizajn prilby
Možno dizajn nie je pre vás dôležitým ukazovateľom, ako vybrať prilbu na bicykel, ale nemusí to tak byť. Tmavé a čierne cyklistické prilby pohlcujú viac slnečného žiarenia, a tak v nich bude teplejšie, pričom svetlé a pestré farby budú na ceste lepšie viditeľné. Dôležité sú aj reflexné prvky, či integrovaná blikačka, ktoré zabezpečia lepšiu viditeľnosť aj počas tmy.
Výrobcovia prispôsobujú dizajn helmy podľa pohlavia, a tak si môžete vybrať:
• Pánske prilby – sú v tmavších, pánskych farbách a majú väčšie rozmery.
• Dámske prilby – majú menšiu veľkosť ako pánske a špecifický dámsky dizajn.
• Detské prilby – pri ich výbere platia rovnaké pravidlá, ako pri prilbách pre dospelých. Vyvarujte sa kupovaniu väčšej prilby (aby vydržala dieťaťu niekoľko rokov). Taká nebude spĺňať svoj účel. U detí patrí prilba k povinnej výbave, aj keď sa bicyklujú pred domom.
• Unisex prilby – keď si neviete vybrať z pánskych alebo dámskych prilieb.
Pokiaľ ste si nie istí správnym výberom cyklistickej prilby, môžete sa na nás obrátiť na info@slovakiabike.sk, kde vám radi poradíme. Máte skúsenosti s výberom prilby na bicykel? Napíšte nám o nich do diskusie pod článkom.