5 tipov na cyklovýlety s deťmi
Pridané: 5.2.2021 08:40:27
05 Február 2021
Značky
Pandémia a pretrvávajúce obmedzenia viacerým zmarili plány na letnú dovolenku. Našťastie, cyklistické výlety po Slovensku pod prísne opatrenia nespadajú. Vám a vašim deťom tak nič nebráni nasadnúť na bicykel a spoznávať zákutia našej rodnej krajiny.
Ibaže by ste nevedeli, kde presne sa nachádzajú také, ktoré by na dvoch kolesách zvládli aj tí najmladší členovia rodiny. Prinášame vám preto 5 tipov ľahko zvládnuteľných cyklotrás s nízkym prevýšením a zaujímavými atrakciami, ktoré potešia nielen malých, ale aj veľkých.
Vážska cyklotrasa
Vážsky cyklochodník spája 4 obce (Horná streda, Brunovce, Potvorice a Považany) s Novým Mestom nad Váhom v úseku dlhom 13,4 km. Asfaltová cesta má 2 roky a veľmi priaznivý povrch nielen pre kolesá bicyklov, ale aj korčúľ. Jej súčasťou sú aj 2 zastrešené odpočívadlá, ktoré v horúce dni poskytnú tieň celej rodinke. Pri športe máte možnosť užívať si prírodné krásy, ale aj tie vytvorené ľudskou rukou. Zahliadnuť môžete hneď niekoľko hradov – zrúcaninu Tematín, Čachtický či hrad Beckov.
Cyklochodník Trstená – NowyTarg
Na severe Slovenska môžete s deťmi prebicyklovať až 2 štáty. Trasa Trstená – NowyTarg je pomerne dlhá (35 km), no na prekročenie Poľskej hranice vám stačí len pár. Krátko za ňou(500 m) sa dá výlet skrátiť odbočením doprava - na Chochołów. Názov tejto dedinky s historickými dreveničkami vám môže byť povedomý z poviedky Martina Kukučína (Keď báčik z Chochoľova umrie), nov súčasnosti je obľúbený aj vďaka aquaparku Chochołowskie Termy s termálnou vodou.
Väčšina úseku vedie mimo zastavané územie a je súčasťou Cesty okolo Tatier, takže o panoramatický zážitok budete mať postarané. Na asfaltovej cyklotrase, ktorá vedie po dávnej železničnej trati, je hneď niekoľko zastrešených oddychových zón a v obci Liesek pri malebnej kaplnke aj zdroj pitnej vody. Krátko za týmto miestom nájdete aj meteorologickú stanicu SHMÚ a vyhliadkový bod s informačnou tabuľou. Zorientovať sa tak môžete v menách a polohe tatranských vrchov, ktoré vás budú celý čas sprevádzať. Zážitkom pre deti nebude len pekný výhľad na rozkvitnuté lúky či hory, ale aj samotná cesta, keďže má mierne stúpania i klesania a hneď niekoľko mostov ponad rieku.
Cyklotrasa do Lopušnej doliny
S deťmi sa môžete kochať výhľadom na Vysoké Tatry aj na cyklotrase z Popradu do Lopušnej doliny. Jej dĺžka je 13 km s asfaltovým povrchom a minimálnym prevýšením, čiže vhodná aj pre tých najmenších cyklistov. Začať výlet môžete na Námestí sv. Egídia a pokračovať popri rieke Poprad do Svitu. Odtiaľ vedie bezpečne široká cesta priamo do Lopušnej doliny, kde môžete zosadnúť z bicyklov a uvoľniť nohy prechádzkou v lese. Na oddych sa nezabúda ani na trase – nájdete tu lavičky aj informačné panely. Z tejto trasy zdatnejší cyklisti pokračujú po cyklomagistrále až na Biely Potok. Ďalej však odporúčame ísť len horskými bicyklami.
Liptovská Mara
Na cyklotrase okolo Liptovskej Mary sa nemusíte báť, že niektorý z rodinných príslušníkov zablúdi. Je to uzavretý okruh s ľahkou obťažnosťou a dĺžkou 37 km. Vystačíte si aj s cestným bicyklom, keďže cesta je prevažne asfaltová. Začať a skončiť môžete napríklad v Liptovskom Mikuláši, za ktorým je Aquapark Tatralandia. Po pár šliapnutiach do pedálov prejdete cez Liptovský Trnovec, v ktorom je kemp. Napriek tomu, že vykúpať sa s ratolesťami v bazénoch momentálne nebude možné, výhľad na Liptovskú Maru a niekoľko prístupných pláží vám na osvieženie a vyhrievanie sa na slniečku vystačí.
Okruh morské oko
Morské oko poteší milovníkov prírody a zaručene nadchne aj deti. Celková cyklotrasa začína už v Michalovciach a vedie až cez Poloniny na úplný východ Slovenska, čo činí takmer 130 km. Skrátiť si ju však môžete cestou Remetské Hámre – Jelenia lúka, ktorý má dĺžku 15 km(okruh 30 km). Vhodná je pre trekové aj horské bicykle.
Hneď na začiatku budete vidieť starú lokomotívu, ktorá je spomienkou na historickú železnicu. Na Potašni sa následne z modrej trasy napojíte na zelenú s náučným chodníkom, ktorý vedie priamo k Veľkému Vihorlatskému jazeru, ľudovo nazývanému práve Morské oko. Cestou prekonáte mierne stúpanie, ale nič čo by tí najmenší nezvládli. Najmä ak sa môžu občerstviť a dobiť energiu pri tomto treťom najväčšom prírodnom jazere na Slovensku. Avšak, kúpanie v ňom je zakázané. Platí tu totiž najvyšší stupeň ochrany.
Morské oko vzniklo sopečnou činnosťou, je hlboké viac než 25 m, pričom nadmorská výška hladiny je 618 m. Pohľad na zátišie, ktoré vytvára, naozaj stojí za to a po tom, čo si ho dostatočne užijete, môžete pokračovať smerom na Jeleniu lúku a späť.