Ako sa na bicykli chrániť pred slnkom?
Pridané: 5.10.2021 12:30:37
05 Október 2021
Nie je nič krajšie, ako keď sa pri jazde od rámu bicykla a cesty pred vami odrážajú slnečné lúče. Horšie je, že žiarenie z nich dopadá aj na vašu pokožku. Napriek tomu, že sa cyklisti tešia z čisto modrej oblohy nad ich hlavami, biely obláčik občas nie je na škodu. Stúpajúce teploty totiž pri cyklistike nie sú ničím príjemným – riskovať môžete podráždenú pokožku, úpal či kolaps organizmu. Ako sa týmto problémom v horúcich dňoch vyhnúť?
Nebicyklujte na poludnie
Najlogickejším spôsobom by bolo nevystavovať sa najostrejšiemu a teda najškodlivejšiemu žiareniu, ktoré je práve od 11. do 15. hodiny. Sami však vieme, že celodenné cyklovýlety sa na 4 hodiny len tak prerušiť nedajú. Po ceste si preto spravte pauzu na osvieženie v chladnom tieni aspoň na pravé poludnie. Prehriatie organizmu totiž vašej fyzickej kondícii určite neprospeje. V opačných prípadoch sa odporúča vysadnúť na bicykel skoro ráno alebo neskôr popoludní, keď sú teploty vonku o niečo príjemnejšie.
Zvoľte vhodné oblečenie
Kým v horúčavách máme tendenciu vrstvy oblečenia zhadzovať, na bicykli musíme pokožku chrániť za každých okolností. A to nielen pred slnkom, ale aj zraneniami pri možnom páde či stretnutí s vetvičkami stromov. Na rozdiel od obyčajných tričiek, kvalitné cyklistické dresy využívajú elastické a jemné materiály z polyesterových vláken, ktoré priľnú na telo a účinne odvádzajú potz pokožky na povrch. Ľahšie odparovanie vlhkosti a schladenie tela zaručí aj funkčná bielizeň, ktorá cyklistom sadne ako druhá koža. Niektoré kúsky poskytujú aj ochranu pred UV žiarením a oplývajú antibakteriálnymi vlastnosťami. Látky, z ktorých sú tričká a cyklistické šortky na leto šité sú tenké, maximálne priedušné a rýchlo schnú. Myslite by ste mali aj na pohodlie chodidiel - doprajte im tenké ponožky a dostatočne odvetrávanú obuv.
Aplikujte ochranný faktor správne
Predpokladáme, že nohavice po členky a tričká s dlhým rukávom v horúčavách nie sú vašou preferovanou voľbou, aj keď pred slnkom ochránia najlepšie. Nezabudnite preto na odhalené miesta naniesť opaľovací krém s dostatočným faktorom a predstihom. Pokožka by po jeho aplikovaní totiž nemala byť spotená a vystavená UV žiareniu aspoň polhodinu. Zefektívnite tak účinok SPF a zabránite nežiadúcemu starnutiu pleti, začervenaniu, zníženej elasticite pokožky, pigmentovým škvrnám či vzniku rakoviny kože. Proces opakujte aspoň každé dve hodiny, keďže sa opaľovacie krémy, spreje či oleje potením zmazávajú. Urobte tak dokonca aj vtedy, keď sa vám zdá, že je slnko pod mrakmi.
Chráňte zrak aj hlavu
Škodlivé žiarenie je neviditeľné, no zasahuje aj oči a vážne poškodzuje zrak. Nehovoriac o tom, že prudké lúče môžu cyklistu oslepiť, čo môže mať v rámci cestnej premávky vážne následky. Na bicykel preto v jasné dni vždy vysadajte s cyklistickými okuliarmi s UV filtrom. Tie vás navyše spoľahlivo ochránia aj pred odskočenými skalkami či hmyzom.
Zabudnúť by ste nemali ani na pokrývku hlavy. Niektorým cyklistom stačí prilba, iní zasa preferujú funkčnú šatku. Pred úpalom ochráni lepšie a predĺženou časťou zakrýva aj na spálenie náchylný krk, na ktorom klasická prilba tieň nevytvára.
Nepodceňujte pitný režim a únavu
V neposlednom rade nezanedbajte ani dostatočný príjem tekutín a energie. Na cestu, aj keď len krátku, nikdy nevyrážajte bez fľaše čistej vody. Na dlhšiu trasu si pribaľte aj občerstvenie a naplánujte si pauzy, najlepšie v zastrešených oddychových zónach.