Pochopte základy cyklistiky a zvýšte svoj výkon na maximum
Pridané: 4.2.2025 09:23:00
04 Február 2025
Väčšina ľudí verí, že ak budú jazdiť na bicykli intenzívnejšie alebo dlhšie, budú viac pretekať alebo jazdiť viac do kopcov, tak si zlepšia svoju cyklistickú kondíciu. Hoci je toto všetko dôležité, rozhodne to nie je všetko. Kľúč k rozvoju cyklistickej kondície je založený na dôkladnom pochopení základných princípov tréningu.
Cesta k cieľu vedie cez kvalitný cyklo tréning
Až keď pochopítezákladné princípy, budete schopní nastaviť si štruktúru svojho tréningu tak, aby ste boli schopní maximálne využiť čas strávený na bicykli. Berte to tak trochu ako povinné čítanie pre každého, kto sa chce dozvedieť o štruktúre cyklistických tréningových programov a o tom, ako začať správne trénovať na rekreačné cyklotúry, ale aj cyklistické súťaže. Ako už bolo spomenuté, tréning je jedným z dôležitých faktorov rozvoja cyklistickej kondície. Teraz sa však pozrieme na ďalšie kľúčové faktory, ktoré rozhodujú o celkovom úspechu.
Každý rok tréningu zlepšuje cyklistickú kondíciu
Ako prvé, čo je potrebné si uvedomiť, je fakt, že cyklistika je šport založený na vytrvalosti. Na dosiahnutie dobrých výsledkov na bicykli sú zvyčajne potrebné približne tri roky solídneho tréningu. To znamená, že to, odkedy sa do cyklo tréningu pustíte, je dôležité na určenie toho, ako rýchlo dosiahnete svoje cyklistické ciele. Dôležité je teda vybudovanie pevného základu.
Navyše, každý rok tréningu stavia na základe, ktorý ste si vytvorili v predchádzajúcich rokoch. Aj z tohto dôvodu môžu športovci z iných vytrvalostných športov prejsť k cyklistike a pomerne rýchlo dosiahnuť naozaj dobré výsledky.
Tréning je stimulom, ale adaptácia prebieha počas regenerácie
Ide o jednu z najdôležitejších vecí, ktoré treba pochopiť pri tvorbe tréningového plánu. Ak chcete zlepšiť svoju kondíciu, musíte telo adekvátne zaťažovať, čodosiahnete tvrdým tréningom. Avšak skutočná adaptácia, pri ktorej sa zlepšuje vaša kondícia, vzniká pri regenerácii a preto by ste ju mali naozaj pozorne sledovať.
Existuje veľa spôsobov merania tréningovej záťaže. Môže to byť úplne jednoduché, napríklad meraním celkového počtu týždenne najazdených kilometrov alebo meraním celkového týždenného času tréningu. Pomocou monitorovania srdcovej frekvencie môžete merať čas strávený v jednotlivých zónach srdcovej frekvencie za týždeň.
Nedostatok času na tréning a stres majú vplyv na výkon pri tréningu
Ak by ste začali trénovať naplno, svoj vrchol výkonnosti by ste mohli dosiahnuť do troch až siedmich rokov. Problémom je, že každý športovec je obmedzený množstvom času na tréning, ktorý má k dispozícii. Obmedzujú ich aj vonkajšie tlaky. Stres z pracovných a rodinných povinností takisto zohráva dôležitú úlohu vo výkonnosti. Akonáhle sa totiž športovec dostane do stresu, prestáva sa sústrediť na svoje tréningové ciele. Obyčajne nasleduje nesprávne stravovanie a problémy so spánkom, ako aj obmedzenie času venovaného tréningu. To sú dôvody, pre ktoré stres znižuje výkonnosť.
Na zlepšenie cyklistickej kondície neexistujú žiadne skratky
Od toho,na akom základe začnete stavať, aby ste dosiahli svoj ďalší cyklistický cieľ, závisí aj množstvo tréningu, ktorý môžete v danom čase vykonávať. Ak by ste napríklad začali bicyklovať 400 km týždenne, hoci predtým ste zvládali len 150 km týždenne, bolo by len otázkou času, kedy by ste už neboli schopní udržať takúto tréningovú záťaž. Aby ste sa tomu vyhli, odporúčame vám zvyšovať tréningovú záťaž postupne. Na zlepšenie cyklistickej kondície totiž skutočne neexistujú žiadne skratky.
Dôležitý je nielen objem, ale aj intenzita tréningu
Tréningové programy pracujú s dvoma hlavnými premennými, objemom a intenzitou tréningu. Tréningový objem zahŕňa množstvo tréningov, ktoré vykonávate, zatiaľ čo intenzita tréningu znamená, ako tvrdo ho vykonávate.
Rovnováha objemu a intenzity je špecifická pre každého cyklistu a jeho špecifické cyklistické ciele. Tréningové programy pre cyklistov by mali byť zostavené na báze denných tréningov s objemom a intenzitou, ktoré zodpovedajú vašim jedinečným požiadavkám na stimuláciu adaptácie a zlepšenie kondície.
Čo je pretrénovanie a aký je význam regenerácie
Pri správnom zvyšovaní tréningovej záťaže čoskoro zistíte, že začínate pociťovať únavu. Je to úplne prirodzené a zároveň dobré znamenie. Hovorí o tom, že zaťažujete svoje telo dostatočne na to, aby došlo k adaptácii. Dôležité je uvedomiť si, že keď sa to stane, budete musieť predĺžiť regeneráciu.
Ak budete naďalej stresovať svoje telo bez toho, aby ste mu poskytli čas na zotavenie, vaša výkonnosť výrazne klesne. Okrem toho hrozí, že zoslabnete a ochoriete a budete nútení odpočívať. Mnohí cyklisti, ktorí tvrdia, že sú pretrénovaní, v skutočnosti trpia len nedostatkom spánku alebo majú vzhľadom na svoju tréningovú záťaž nesprávnu výživu.