Poradíme vám ako sa zbaliť na viacdňovú cyklotúru
Pridané: 30.9.2021 10:13:27
30 September 2021
Chystáte sa na viacdňovú cyklotúru a patríte medzi začiatočníkov? Poradíme vám, ako sa jednoducho zbaliť, na čo netreba zabudnúť, aby ste si váš naplánovaný výlet užili bez ťažkostí.
Bicykel v bezchybnom stave
O tom, že bicykel by mal byť v bezchybnom stave, nebudeme ani zbytočne diskutovať. Akú povinnú výbavu má mať bicykel, sme už písali v minulosti. Taktiež aké náradie so sebou zobrať a čo by ste si mali pribaliť na opravu bicykla, aby vás nazaskočila roztrhnutá reťaz, či nepríjemný defekt. Dnes sa skôr budeme venovať tomu, ako to všetko zabaliť.
Menej je niekedy viac
Základnú zásadu, že menej je niekedy viac určite oceníte pri stúpaní do kopca a budete vďačný, že ste mnoho vecí nezobrali. Zbytočnosti so sebou neťahajte. Veď ste možno investovali do drahého odľahčeného bicykla, a teraz zbytočnou záťažou o túto výhodu jednoducho prídete. Myslite aj na to, že budete musieť občas bicykel tlačiť a tak ho zbytočne nepreťažujte.
Zbalenie batožiny
Všetky veci, ktoré si chcete zobrať na niekoľkodňovú cyklotúru si pripravte na jednu kopu. Pokúste sa z nej vyselektovať veci, bez ktorých sa možno zaobídete. Na bicykel je možné naložiť batožinu o hmotnosti aj 20 kilogramov, samozrejme čím ťažšia batožina tým horšie, každé kilo navyše budete pri šliapaní do pedálov cítiť. Poďme teda na balenie. Na všetky veci budete potrebovať cyklotašky, bez ktorých sa určite nezaobídete.
Zbaľte si len praktické, skladné a ľahké veci. Veci, ktoré chcete so sebou zobrať, rozdeľte podľa druhu a účelu použitia, aby ste v prípade potreby našli to čo práve potrebujete a ihneď ste vedeli, kde čo presne hľadať. Napríklad oblečenie si dajte na jedno miesto, na iné si zabaľte riady na varenie, alebo multifunkčné náradie na opravu bicykla či elektroniku. Tak budete vedieť, kde ihneď nájdete napríklad pršiplášť či pončo v prípade nečakanej búrky.
Najväčšia záťaž by mala byť v prednej časti bicykla – približne asi 60 % z celkovej váhy batožiny, preto do prednej brašne na riadidlá bicykla dajte ťažšie veci, prípadne elektroniku napríklad mobil či GPS, aby ste ich mali hneď poruke. Zvyšných 40 % batožiny uložte do zadnej časti bicykla. Na to vám skvele poslúžia nosičové tašky. Tie si môžete vyberať z klasických jednoboxových, ktoré sa upevnia na nosič, alebo bočnicových tašiek, kde batožinu rovnomerne rozmiestnite, aby bol bicykel vyvážený a neťahalo vás to do jednej strany.
Suché veci na nezaplatenie
Veci, ktoré si balíte do cyklotašiek zabaľte do plastových vreciek, aby v prípade dažďa nepremokli. Aj keď máte možno nepremokavú tašku, v prípade dlhotrvajúceho a silného dažďa plastové vrecká oceníte, budete mať tak 100 % istotu, že vám oblečenie určite nanavlhne. Nie je nič horšie ako byť po celodennom daždi premoknutý a nájsť v taške náhradné oblečenie úplne mokré. Odporúčame investovať do nepremokavých tašiek s vodoodpudivou povrchovou úpravou, či bez použitia švov, ktoré sa postarajú o to, aby všetko ostalo pekne suché. Prípadne je vhodné, aby mala taška aspoň ochranný poťah, ktorý si na ňu počas dažďa natiahnete.
Aj elektronika ocení, pokiaľ ju zabalíte napríklad do bublinkovej fólie a ochránite nepremokavým igelitom. V prípade, že svoj mobil používate ako navigáciu, určite investujte do ochranného vododolného puzdra. Ochráni váš mobil pred dažďom a blatom, navyše transparentné prekrytie displeja umožní dotykové ovládanie. Skvelé sú také puzdrá, ktoré majú aj upevnenie na predstavec alebo kormidlo bicykla pomocou držiaka. Poväčšine sú tieto držiaky polohovateľné, čo je veľké plus.
Veľmi dôležitý je aj spôsob ubytovania
Veľmi dôležitým kritériom pri viacdňovej cyklotúre je spôsob ubytovania. Pokiaľ budete prespávať v kempoch, či len tak niekde pri lese potrebujete si do svojej batožiny pribaliť aj spací vak a stan. Sú to dosť objemné a ťažké predmety, preto sa vám bude s takto naloženým bicyklom ťažšie manévrovať.
Na viacdňových potulkách na bicykli bez ubytovania v penziónoch budete potrebovať aj nejaký plynový varič, riad na varenie a príbor. Možno sa vám už niekedy stalo, že ste sa vybrali na bicykli spoznávať prírodu a dlhé hodiny ste nenarazili na žiaden obchod, či civilizáciu, kde by ste doplnili energiu alebo vodu. Určite vtedy poteší pripraviť si teplý čaj či vlastnú večeru. Majte so sebou jedlo aspoň na deň dopredu. Okrem energetických tyčiniek oceníte sušené ovocie, ovsené vločky a samozrejme pitnú vodu.
Taktiež budete potrebovať viac náhradného oblečenia. Oblečenie si budete určite priebežne prať, ale neručíme vám za to, že vám v noci úplne vyschne. Aj keď funkčné či cyklistické oblečenie je z takých materiálov, ktoré veľmi rýchlo schnú.
Pokiaľ budete prespávať v ubytovniach, stan, karimatku ani plynový varič nepotrebujete, vystačíte si s náhradným oblečením a manipulácia s bicyklom bude o to ľahšia. Je veľmi dôležité pri plánovaní niekoľkodňovej cyklotúry zistiť, kde sa budete pohybovať a zistiť, či sú v blízkosti nejaké reštaurácie, či obchody.
TIP: Nezabudnite na základnú výbavu každého cyklovýletu, no a ak predsa len niečo zabudnete nezúfajte, väčšina vecí sa dá zohnať aj počas cesty. Prajeme vám veľa krásnych zážitkov, dobré počasie a šťastný návrat domov.